Cieczowe kolektory słoneczne, potocznie nazywane również solarami, to rozwiązanie które pojawiło się w Polsce około 15 lat temu. Zasada działania i konstrukcja kolektora słonecznego była stosunkowo prosta, z tego też względu Polska szybko stała się liderem w produkcji tych urządzeń. W pierwszej kolejności powstały 3 duże firmy produkcyjne odgrywające znaczącą rolę w Europie, mowa tutaj o firmach HEWALEX, WATT oraz SUNEX. W kolejnych latach powstało jeszcze co najmniej kilku jak nie kilkunastu kolejnych producentów, takich jak chociażby GALMET, ENSOL, KOSPEL, SOLVER. W naszym kraju uruchomiono szereg dofinansowań do zakupu i montażu instalacji solarnych co zacznie przyśpieszyło rozwój branży. W chwili obecnej pomimo znacznych spadków popularności, Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem ilości zamontowanych układów.

Główną zaletą stosowania instalacji solarnych jest bezawaryjność, i długa żywotność potwierdzona stanem faktycznym, gdyż jak wiadomo, większość instalacji montowanych 15 lat temu ma się całkiem nieźle i do dnia dzisiejszego działa.

Instalacje fotowoltaiczne uznawane są przez większość rynku za technologię nowocześniejszą, stąd też w niemalże 2 lata prawie całkowicie wyparły stosowanie kolektorów słonecznych. Niestety jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, to niestety same panele, jak również inwertery produkowane są w 90 % w Azji, zaś te produkowane w Polsce, wytwarzane są również na azjatyckich podzespołach, co sprawia, że jakość oraz żywotność to jedna wielka niewiadoma. W polskich warunkach klimatycznych, z 1 kW mocy paneli uzyskać można maksymalnie 900 - 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. To sprawia, że instalacje te mają wysoką wydajność i tym samym szybki okres zwrotu. Mowa tutaj o wykorzystywaniu energii do celów ogólno konsumpcyjnych. Czy jednak rzeczywiście w przypadku wykorzystania takiej instalacji do podgrzewu wody użytkowej jest również aż tak opłacalne? Zobaczymy :)